Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Sanatın Hayata Katkısı
Sunuş
PORTRE - Faruk Erem
Faruk Erem'in Gazete Arşivleri
Korku
Kültür Değerlerimiz - Safranbolu Konakları
Hamamlarımız
Yemek Kültürümüzden: Kısır
Kümbet Evler
Elli ayaklı bir resim
Sağlık Köşesi
Sanatevimiz
Haberler
Sizden Gelenler
Bize Yazın

PORTRE - Faruk Erem

Genelde kalemle ya da fırça ile yapılan portreyi şimdi Faruk EREM'in özellikleri ve güzelliklerini anlatan bir yazı ile yapalım.

Tasvire, herşeyden önce hiç durmadan çalışan bir beyni ve bu çalışma sayesinde olaylara mantıklı çözüm üreten aklı ile başlamak gerekir. Aklında sürekli bir şeyler üretme ve topluma faydalı olma düşüncesi dolaşmakta ve bunları gerçekleştirme fikri kendine egemen olmaktadır.

Kendisine söylenen sözleri çok dikkatli olarak dinlerken hafifçe çatılan, dikkatle bakarken biraz yukarı kalkan ve yüzüne en ciddi ve anlamlı ifadeyi veren üçgen şekline yakın karakteristik kaşlarıdır.

Güldüğü zaman tüm yüzünü aydınlatan gülüşünün gözlerine verdiği ışık ela gözlerinde parlamakta, duygularını ifade de bakışlarını kullanırken her zaman olduğu gibi fazla söze gerek duymamaktadır. İyi ve kötüyü genel havayı koklayarak ayırabilecek kadar engin bir tecrübe ve deneyime sahip olan ve yüzüne en sevimli ifadeyi veren burnu önden yuvarlak görünümlü olup, kendisine yandan çekici bir profil verir.

Dudağının üstünde her zaman görmeye alıştığımız bıyığı yüzünün tamamlayıcı bir unsurudur.

Hiçbir zaman kotü bir soz duymadığımız ağzından çıkan her kelime, düşünsel bir çalışmanın ürünüdür. Kendisine çok yakışan ancak memnun ya da keyifli olduğu zaman kullandığı güzel tebessümü yüzünü aydınlatır.

Yuvarlak çenesi ile bütünleşen yüz hatlarının uyumu kendisine karakteristik bir ifade vermiştir.

Ufak tefek yapısı ile göze hoş gelen bir görünümü olan sevgili hocamızın bu tasvirsel portresinden sonra belli başlı ilkelerini de hatırlamanın onu daha iyi tanımlayacağı görüşündeyiz:

-En veciz sozü olan "suçluyu kazıyınız, altından insan çıkar" tümcesi onun insana olan inancı ve sevgisini göstermektedir.
-Butun kitaplarlnda görülen hümanist düşünce, davranışlarının temel ilkesini tekil eder.
-Çalışmayı ve üretmeyi en büyük erdem ve insanın temel vasıflarından biri olarak kabul etmesi en büyük özelliğidir.
-Hümanist düşüncesinin bir sonucu olan insanlara karşı hoşgörü ve yardım isteği hayatına yön veren ilkelerdir.
-Duygusallığı sanatçı kişiliğine esin kaynağı oluşturur .
-Örnek bir hukukçu ve hümanist bir insan olan Faruk Erem'in ilkeleri aklımızda, ismi dilimizde,sevgisi gönlümüzde kalacaktır.

Nevin EREM

Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-419 76 25