Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Kıymetli Taşlar-Nevin Erem
Avukatlık
Faruk Erem'in Gazete Arşivinden
Pembe Antik Kent-Petra
Faaliyetlerimiz
Halı
Ceza Kanunlarının Yetersizliği
Değerli Taşlar
Sonsuzluk-Şiir
Börekler
Sağlık Köşesi
Umut-Şiir

Zafer Kulesi
Arka Kapak

Rüzgar Kulesi

Haberler
Gezelim-Tanıyalım
Bize Yazın
Pembe Antik Kenti (PETRA)

Petra Ürdün krallığının güney batısında Amman'a 225 km uzaklıktaki vadide kurulmuştur. Doğa harikası derin dar bir kanyondan geçilerek gidilen ve kayalara oyularak yapılmış bir antik kent olan Petra'nın en dikkat çekici özelliği taşlarının deseni ve rengidir. Renkli katmanlar halinde gözüken kayaların ana rengi pembedir. 1200 metre uzunluğunda olan bu dar ve derin kanyonda kayaların yüksekliğinin 80 metreyi bulduğu söylenmektedir. Buradan geçerken kayaların jeolojik formasyonunu, renklerini, bitkilerin bulunduğu bölgeleri, kayalara oyulmuş su kanallarını ve su depolama yerlerini ve ibadet için oyulmuş nişleri görmek mümkündür.

Kanyonun bitiminde antik dönem mimarisinin benzersiz eserlerinden bir yapı karşımıza çıkmaktadır. 30 metre genişliğinde 43 metre yüksekliğinde ön cephesi bulunan bu yapının önceleri kral mezarı olduğu ancak daha sonraları manastır olarak kullanıldığı söylenmektedir. Manastırın ilerisinde uzanan yolun kenarlarında kral mezarları bulunmaktadır. Aynı bölgedeki tiyatronun ise ilk yapılışında 3000 kişilik olan kapasitesi daha sonraları 7000 kişiye çıkarımıştır. Ayakta kalan bazı sütunlardan, şehir merkezine giden ana yolun sütunlarla çevrelediği yol kenarlarında da dükkanların ve halka açık binaların bulunduğu görülmektedir.

Çok geniş bir alana yayılan ve kayaların oyulması suretiyle inşaa edilen pembe şehir Petra dünyada ender görülen renkli kayalıklara sahiptir.
Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-419 76 25