Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Geçmişten Günümüze....
Grafoloji
Faruk Erem'in Gazete Arşivinden
Deniz Senfonisi (Şiir)
Düşün (Şiir)
Heykel
Faaliyetlerimiz
Türk Ebru Sanatı
Geleneksel Sofralar
Sağlık Köşesi
Helva
Sizden Gelenler

Haberler
Gezelim-Tanıyalım
Bize Yazın

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE UZANAN GELENEKLER VE SANATLAR

İkinci yılımızın ilk dergisi olan İlkbahar sayımızın konularına değinmeden önce hepinizi sevgi ile selamlıyorum. Geçen süreye paralel olarak artan faaliyetlerimizi sizlere duyurmak ve bunlarla ilgili örnekler sunmak birinci önceliğimiz olmuştur. Bunun yanı sıra geçmişten bugüne kalan sanatsal çalışmalar ve yaşatılan gelenekleri hatırlatmak, bir anlamda geçmişten geleceğe köprü kurmak, yapılan çalışmaların değerini bir bütün içinde algılamamıza vesile olacaktır.

Bizim en eski sanat dallarımızdan biri olan ve genellikle kitap kapaklarını süslemede kullanılan "ebru sanatı" uzun süre ihmal edilmiş olsa da son zamanlarda yeniden ilgi görmeye başlamıştır. Biz de şimdilerde yeniden gündeme gelen bu sanat dalını çalışmalarımız arasına aldık ve beğeneceğiniz umuduyla, sizlere birkaç güzel örnek sunmak istedik.
br> Diğer yandan tarihin ilk çağlarından beri insanların çok önem verdikleri kişilerin ve tanrıların heykellerini değişik malzemelerle yaptıklarını bilmekteyiz. Geçmişten günümüze kalan en ilginç heykel çeşitleri ve bugün yapılan çarpıcı heykelleri sizlerin beğenisine sunduk.

Geleneklerin yaşatıldığı en dikkat çekici konunun sofra geleneği olduğunu düşündüğümüzden, bununla ilgili olarak bizden ve dünya sofralarından örnekler seçtik.

İnsanların geçmişlerini bilmeden geleceklerine yön vermeleri zordur. Sanat alanında da hangi dalda olursa olsun tarihin en eski döneminden başlayarak kullanılan teknikleri, malzemeleri ve işlenme biçimlerini bilmeden, onlardan sağlayacakları bir birikim olmadan yeni eserler üretmek zor olacaktır. Bu itibarla geçmişle başlayarak üstüste konan bilgiler zaman içinde yenilerine temel teşkil edecektir. Gelenekler de aynı şekildedir. Eskisini bilmeden yenisini üretmek temelsiz yapıya benzeyecek ve insanların geçmişten bağını koparacaktır.

Amacımız geçmişte kalan güzelliklerin gün ışığına çıkmasına ufak da olsa bir katkıda bulunmak ve yaşanmış güzellikleri sizlere hatırlatarak konuya olan ilginizi biraz daha artırabilmek.

Nevin EREM

Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-222 78 43