Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Geçmişten Günümüze....
Grafoloji
Faruk Erem'in Gazete Arşivinden
Deniz Senfonisi (Şiir)
Düşün (Şiir)
Heykel
Faaliyetlerimiz
Türk Ebru Sanatı
Geleneksel Sofralar
Sağlık Köşesi
Helva
Sizden Gelenler

Haberler
Gezelim-Tanıyalım
Bize Yazın

HER ÇEŞİT MALZEMENİN KULLANILABİLDİĞİ GÖRKEMLİ SANAT DALI
HEYKEL

İnsanlar tarihin en eski dönemlerinden başlayarak çeşitli amaç ve malzemelerle heykel yapmışlardır.

Tarihi süreç içinde heykel sanatında malzeme olarak taş ve mermer kullanılmıştır. Ve genellikle bunlar tapınaklarda, saraylarda, mezarlıklarda bulunan tanrı ve kral heykelleridir. Çoğunluğu devasa boyutta yapılmıştır.

Bunların en güzel örnekleri Memleketimizde Nemrut dağındaki Komegona Krallığına ait çeşitli heykeller ile Mısırdaki Tanrı ve Firavun heykelleridir. Malzemesi itibariyle oldukca dayanıklı olan bu heykeller fazla bozulmadan günümüze kadar kalabilmiştir. Heykel sanatında pek çok materyal kullanılabilmektedir, bunlara örnek olarak: tahta, alçı, kil, taş, mermer, metal (dökme) sayılabilir.

Malzeme olarak seramiğin kullanıldığı en ilginç heykeller ise Çin'in Xian şehrinde bulunan seramik askerler ordusudur. Çin Imparatorluğu'nun altı bin kişilik ordusu birebir boyutla, kıyafetlerinin şekli, yüz ifadeleri, rütbeleri, at ve arabalarıyla birlikte seramikten yapılmış ve yerin altında saklanmış.

Çinli bir köylünün kuyu kazımı sonucu tesadüfen bulunan bu seramik ordu çok geniş bir alana yayılmış olması nedeniyle kazı bölgesinde sergilenmektedir. Seramik askerler toplu olarak gömüldükleri yerden, belli bir düzen içinde oldukları için,kolaylıkla ve hasarsız olarak çıkarılmıştır .

Kalıcı bir amacı olmayıp sadece gösteri niteliği taşıyan ve malzemesi en kısa ömürlü olan heykeller ise buzdan yapılmış olanlardır. Büyük buz kütlelerinin yontulmasıyla yapılan bu heykeller eksi on derecede kapalı alanlarda sergilenmektedir.

Belçika'nın Brugge kasabasında kışın (snow ice) adıyla gösterilen buz heykeller çok soğuk bir çadırda muhafaza edilmektedir.

Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-222 78 43