Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Geçmişten Günümüze....
Grafoloji
Faruk Erem'in Gazete Arşivinden
Deniz Senfonisi (Şiir)
Düşün (Şiir)
Heykel
Faaliyetlerimiz
Türk Ebru Sanatı
Geleneksel Sofralar
Sağlık Köşesi
Helva
Sizden Gelenler

Haberler
Gezelim-Tanıyalım
Bize Yazın

TÜRK EBRU SANATI

15. y.y.'dan beri yaşayan yaşatılan ata sanatımız olan ebru uzun bir süre ihmal edilmiş, unutulmaya yüz tutmuş bir sanattı.

Son zamanlarda tekrar yaşamımızın bir parçası olmaya başlamıştır Ebru; Resmi ve özel kurslarda genç yaşlı pek çok ebru meraklısı oluşmuş eski popülerliğine kavuşmaya başlamıştır.

Ebru ile uğraşan insanlar, Ebru yaparken hayatın zorluklarından uzaklaştıklarından, mutluluğu yakalayabilirler.

Başlıca klasik ebru çeşitleri, Battal Gelgit, Taramalı, Taraklı, Şal, Bülbül Yuvası, Hatip, Çiçekli, Kumlu, Kılçıklı, Somuki, Tavusi gibi olup yapılış ve tekneye düşüş şekliyle isim alır. Son zamanlarda İspanyol, Ters Taraklı, Ağaçlı, Kuşlu ve Barut Ebruları isimleriyle modern Ebrular da yapılmakta, çeşitli sergilerle yurt içinde ve yurt dışında gözler önüne serilmektedir. Eskiden cilt yapılan kitapların yan kağıdı olarak kullanılan Ebru artık evlerimizde duvarlanmızı süsleyen bir tablo, kızlarımıza isim, gömleklerimizde kravat, masamızda sarkan örtü ve fular olmuştur. Ebru artık hastalarımızı tedavi eden bir terapi niteliğindedir.

Güler Elhan
"1,2,3,4,5,6" nolu sağ tarafta yer alan ebrular..
(Ebru sanatını Salih ELHAN'dan öğrenen Güler ELHAN, Kültür Bakanlığının açmış olduğu tüm yarışamalara katılmış, eserleri sergilenmiş ve Bakanlığın kataloğunda yer almıştır.)


Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-222 78 43