Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Coğrafi Konum

Anayasa Mahkemesinin Yüce Divan Olarak İncelenmesi

Mızrap Çocuk

Bolivya

Yeni Şeyler Öğrenmek

Faaliyetlerimiz

İnka Uygarlığı

Yaşamak

Acımak Duygusu

Titicaca Gölü

Tunceli

Hardallı Ispanak Salatası

Ön Kapak İçi

Arka Kapak

Arka Kapak


Haberler
Gezelim Tanıyalım
Bize Yazın
Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-419 76 25
İNSANLARIN YAŞAM

KOŞULLARINI ETKİLEYEN
18.
Yılımızın sonbahar sayısında insanların bulundukları ortamın hayatlarını nasıl etkilediğine geçmeden önce hepinizi sevgi ile selamlıyorum.  Bu sayımızda da her zaman olduğu gibi yıl içinde yaptığımız kültürel etkinlikler konusunda sizleri bilgilendirmeyi ihmal etmedik.


Dünya 'nın çeşitli coğrafyasında yaşayan insanlar hayatlarını o bölgenin şartlarına ve imkanlarına göre şekillendirmişlerdir. Adalarda yaşayanlar evlerini ve eşyalarını kendi bulundukları bölgede var olan malzemelerle yapmışlardır. Genelde sazlıkların ve hafif otsu bitkilerin kullanıldığı adalarda insanlar yaşamlarını sürdürebilmek için de balık çeşitlerinden faydalanmışlar ve bunu yaparken değişik saklama şekilleri bulmuşlardır.

Sadece kullanılan eşyalar ve evler değil insanların giyim kuşamları da bulundukları bölge ile uyum içindedir. Yüksekliği 4000 m. yi bulan bölgelerde güneş ışınlarının daha etkili olması nedeniyle bölge halkı sürekli şapka ile gezmek durumundadır. Havanın da soğuk olması nedeniyle kalın giysiler ve şallar sık görülen kıyafetler arasındadır. Güneşin parlak renklerini yerel giysilerde ve süs eşyalarında gözlemlemek mümkündür. Ayrıca kullanılan motifler ve hayvan figürleri bölgeye ait özellikler gösterir. Bunların yapıldığı materyaller ise o topraklardan çıkarılan madenler ve üretilen dokumalardan elde edilmiştir.

Eğer dört mevsimin gerçekleştiği bir coğrafyada yaşamıyorsanız yapacaklarınız bulunduğunuz bölge imkanları ile sınırlıdır. Her ne kadar Dünya 'nın her yerinden ticaret mümkün ise de insan hayatı bulunduğu coğrafyaya uyum sağlamak zorundadır.
KONUM
UNSUR: