Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Coğrafi Konum

Anayasa Mahkemesinin Yüce Divan Olarak İncelenmesi

Mızrap Çocuk

Bolivya

Yeni Şeyler Öğrenmek

Faaliyetlerimiz

İnka Uygarlığı

Yaşamak

Acımak Duygusu

Titicaca Gölü

Tunceli

Hardallı Ispanak Salatası

Ön Kapak İçi

Arka Kapak

Arka Kapak


Haberler
Gezelim Tanıyalım
Bize Yazın
Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-419 76 25
      oğu Anadolu bölgesinde Munzur çayının Pülümür çayı ile birleştiği yer yakınında 1050 metre yükseltide kurulmuştur. Tunceli Cumhuriyet döneminde kurulmuş yeni bir kenttir. Malatya ve Elazığ gibi büyük merkezleri Erzincan ve Erzurum'a bağlayan yolların geçtiği noktada yer aldığı için seçilmiş ve zamanla kent Munzur vadisinin iki yamacına da yayılmıştır. Tunceli genellikle dağlık bir ildir, Bu dağların en dikkat çekeni Tunceli Erzincan sınırları üstünde uzanan Munzur dağlarıdır. İlin en önemli akarsuyu Munzur suyu ile Bingöl dağından gelen peri suyudur. Eskiden bu iki akarsu Murat ırmağına dökülmeden birleşirken günümüzde birleşme noktası Keban baraj gölünün suları altında kalmıştır. Tunceli'nin ilçeleri olan Çemişkezek ve Pertek ilçeleri ekonomik bakımdan daha sıkı bağlı oldukları Elazığ'a ulaşımlarını Keban baraj gölünde işleyen "feribot"lardan yararlanarak yapmaktadırlar.
 D
Çok engebeli yüzey şekilleri ilin başlıca özelliklerindendir. Tunceli'nin en geniş ovası Munzur dağlarının güney eteğinde alüvyonlarla kaplı ovacık ovasıdır. Burası, kışın karasal iklimin hakim olduğu bu bölgede yeterli kar yağışı aldığı için kayak merkezi olarak kullanılmaktadır. Kışın yağan kar yol ağı yetersiz olan bu engebeli bölgede ulaşımı güçleştirir. Zira kar Nisan sonuna doğru ancak kalkar. Meşe ve Ardıç 'tan oluşan ormanlar genellikle yüksek kesimde yer alır.

Sınırlı geçim kaynaklarının yol açtığı iç göçler sonucu Tunceli ülkenin en az nüfuslu  ilidir. Arazinin engebeli oluşu tarım alanlarının çok az olmasının başlıca nedenidir. Coğrafi konumuna bağlı olarak hayvan yetiştiriciliği (koyun, keçi) önem kazanmıştır.