Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Coğrafi Konum

Anayasa Mahkemesinin Yüce Divan Olarak İncelenmesi

Mızrap Çocuk

Bolivya

Yeni Şeyler Öğrenmek

Faaliyetlerimiz

İnka Uygarlığı

Yaşamak

Acımak Duygusu

Titicaca Gölü

Tunceli

Hardallı Ispanak Salatası

Ön Kapak İçi

Arka Kapak

Arka Kapak


Haberler
Gezelim Tanıyalım
Bize Yazın
Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-419 76 25
    eru-Bolivya sınırında dünyanın en büyük dağ göllerinden birisidir. Ve en derin noktası 230 metreyi bulur. Altıplanoyu kaplayan bir dördüncü zaman deniz kulağı kalıntısıdır. Eski bir uygarlıklar ülkesi ve İnkaların efsanevi beşiğidir.Bu göl üstündeki adalarda yaşamış Uruslar sazdan evleri ve gemileriyle Güney Amerika'nın en eski halkıdır. Gölün kıyılarında nüfus yoğunluğu fazladır çoğu yerde km2 ye 100 kişi düşer. Tarlalar (patates, arpa kazayağı) küçük parçalara bölünmüştür. Balıkçılık önemlidir. Karayolu bağlantıları ve Peru ile La Paz arasındaki feribot seferleri sayesinde ticaret oldukça canlıdır. Büyük Okyanus' a açılan kapılardan biri olan La Paz buradadır. Güzel manzaraları sömürge döneminden kalma kiliseleri ve çok zengin el sanatları sayesinde turizm gelişmektedir. Bu yüksek rakımlı gölün deniz seviyesinden yüksekliği 3810 m. olup Güneş adası dahil irili ufaklı bir çok adacığı barındırır.
 P
Titicaca gölünün karakteristik özelliklerinden biri yüzen adacıklardır Adacıklarda yaşayan uru (uros çoğuludur) halkı savaşçı İnkalardan korunmak maksadıyla yöreye özgü Totora adlı bir bitkinin kargılarını çapraz olarak bir araya getirerek yüzen adacıkları oluştururlar. Üzerinde basit kulübeler de inşa ettikleri bu adacıkları balık avında kullanırlar. Uros geleneksel yaşam şekliyle gurur duyar ve karaya yerleşmeyi reddeder. Turistlerin sallanan adalarını ziyaret etmelerine izin verirler.

Gölün Bolivya tarafında kutsal adalar, Güneş adası ve Ay adası bulunur. Her ikisinde de küçük geleneksel köyler ve çok sayıda eski harabe mevcuttur. Titicaca gölü bir çok ender raslanan hayvana da yaşam ortamı sunar.