Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Efsaneler

Meşru Müdafaa Fikri Ölüm - Cezası

Faruk Erem'in Şiiri "ÇARESİZ"

Sinop

Papatya

Sağlık Köşesi

Faaliyetlerimiz

Çapraz Sorgu

Kaçak

İtalyan Hikayesi

Tarsus

Pastalar

Ön Kapak İçi

Arka Kapak İçi

Arka Kapak


Haberler
Gezelim Tanıyalım
Bize Yazın
Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-222 78 43
 B
     ileşikgiller ailesinden çeşitli kır çiçeği türlerinin ortak adıdır.. Dünyanın hemen her yanında yetişen türlerine göre beyaz ya da turuncumsu sarı renkli çiçekler açan papatyaların çiçekleri haşlanarak suyu içildiğinde sindirim güçlüğü ve soğuk algınlığında kullanılır.

Yol kenarlarında boş tarlalarda bol miktarda yetişen papatyaların bir çok çeşidi vardır. Bunlardan en bilinenleri boyacı papatyası, Alman papatyası ve İzmir papatyasıdır. Bunlar farklı amaçlar için kullanılırlar. Gölgede kurutularak hekimlikte kullanılan çiçekler özel kokulu ve acı lezzetlidir. Boyacı papatyaları boya hammaddesi olarak kullanılır. Sağlık için kullanılan papatyalar ise kurutulduktan sonra iştah açıcı, yatıştırıcı ve daha pek çok nedenle çay olarak içilir Alman papatyası ise şampuan olarak kullanılmaktadır.

Papatyalar ayrıca eğlence amacı ile de kullanılırlar. Örneğin papatya falı bakılır. Olacak- olmayacak şeklinde yapraklar sırayla koparılarak son kalan yaprağa göre karar verilir. Tarlalardaki beyaz papatyalardan da sapları birbirinin üstüne sarılarak çiçekten taç yapılır. Ayrıca baharda vazoların en güzel süsüdür.